Ohlasy na programy Praku

Reakce studentů 9.tříd ZŠ Vodičkova na exkurzi v PN Bohnice v červnu 2021

Jsem rád, že jsem včera navštívil nemocnici v Bohnicích. Hodně jsme se toho dozvěděl a zjistil jsem, že má představa o tom, jak to v takové léčebně vypadá, byla velmi mylná. Vždycky jsme si myslel, že to tam vypadá skoro jako ve vězení a že tam bude taková negativní atmosféra. Ale je to přesně naopak, prostory se mi líbily a celkově jsem tam měl takovou pozitivní náladu., což je velmi dobře, protože s takovou atmosférou se určitě pacientům daří mnohem lépe. Také bylo velmi zajímavé, si poslechnout příběhy lidí, kteří se zde léčí. Celkově se mi návštěva velmi líbila a přeji hodně štěstí všem pacientům.

Jsem rád, že jsem tam mohl bejt, aspoň vím, že alkohol a drogy nejsou řešení. Možná ti alkohol pomůže utéct od problémů, ale úplně vám to zničí život a můžete tím ztratit rodinu. Drogy ti třeba nepomůžou ničím, maximálně k smrti předávkováním, ale je to samý jako alkohol. Uděláš si na to závislost a už nechceš přestat…ale díky psychiatrické léčebně se lidi můžou z toho dostat ale za těžké situace.

Včera jsme byli navštívit psychiatrickou nemocnici Bohnice a jsem moc ráda, že jsem měla takovou příležitost. Když někdo řekne, že jede do Bohnic, většina lidí si představí, že v Bohnicích jsou jenom blázni, co jsou hloupí, nebo jsou agresivní. Tento výlet mi tuto představu vyvrátil. Nejprve jsme se šli podívat na farmu…pacienti se zde mohou podílet na chodu a údržbě, což je podle mě moc fajn. Poté jsme šli do divadla, kde jsme shlédli film o historii psychiatrie a psychických nemocí. Mně ale nejvíc utkvěla v hlavě přednáška paní doktorky z oddělení sexuologie a také rozhovor se třemi pacienty z oddělení závislostí. Jsem ráda, že jsem měla možnost poslechnout si příběhy těchto pacientů. Pánové, se kterými jsme měli možnost mluvit byli velmi sympatičtí a nikdy bych neřekla, že se někdo takový léčí ze závislostí. Tímto vám chci říct, že vám všem hrozně držím palce a doufám, že zrovna vy budete ti z mála, kteří se ze svých problémů dostanou. Jste pro mě velmi silné osobnosti a díky vám se budu snažit nikdy do závislosti nespadnout…

Včerejší výlet do PN Bohnice byl pro mě poučným zážitkem. Jsem ráda, že se takové akce pořádají. Vždy jsem si pod Bohnicemi představovala blázny, ale po přednáškách jsem si uvědomila, že už si nikdy nepředstavím blázny, ale nemocnici, která pomáhá lidem. Vyprávění tří příběhů závislých lidí bylo velmi zajímavé, smutné, ale velice poučné. Velice mě překvapilo, že závislí lidé budou závislí navždy a nikdy se úplně nevyléčí. Doufám, že se jim bude v životě dařit. Vyprávění doktorky sexuologie bylo podle mě pro hodně dětí i přínosem. Obdivuji ji, že dokáže pracovat s takovými lidmi. Je vidět, že se pacientům věnují a snaží se vyřešit jejich problémy.

Vždycky jsem myslela, že Bohnice je ústav pro blázny. Ale netušila jsem, že se tam léčí různé nemoci.Zaujalo mě, že tam měli hodně zvířat a že zvířata pomáhají při léčbě. Jsem ráda, že jsme měli přednášku o sexuologii, jelikož mám pocit, že několik dětí v mém věku ještě pořádně neví o sexu nic.

Ze začátku bych chtěl poděkovat za takovou zkušenost, protože takovou šanci u asi v životě nedostanu. Moc se mi líbilo, jak s námi všichni komunikovali a neměli problém mluvit čemkoliv. Až mi běhal mráz po zádech, když jsem slyšel ty příběhy. Moc oceňuji, jak nám všechno dokázali přeříkat, i přes to, jak nepříjemné to pro ně asi je. Otevřelo mi to oči zase o něco víc a uvědomil jsem si věci co nikdy před tím. I přednáška o sexuologii byla zajímavá a dala mi něco nového.

Nečekal jsem, že to prostředí bude velké jako zoologická zahrada. Systém léčení pacientů je dobře seřazený a funkční. Historie léčení postižených pacientů ve filmu byla zajímavá, někdy hnusná…

pdfDalší reakce studentů - Exkurze do PN Bohnice - ZŠ Vodičkova

 

Dobrý den,
děkujeme, pacientům předáme. Budu se též těšit na další spolupráci. Pacienti v této aktivitě spatřují smysl, takže ji vnímám jako přínos nejen pro děti, účastnící se programu, ale i pro své klienty.
S pozdravem
MUDr. Renata Kovandová
Vedoucí lékařka v režimovém oddělení následné péče pro nemocné léčící se ze závislostí na návykových látkách a hracích automatech.


Další ohlasy z předchozích let:

Prak - QR kód

Podpořte naši činnost finančním darem na náš účet: 2000687657/2010 Děkujeme...

← Platbu můžete provést i prostřednictvím QR kódu

Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na carbolova.eva@seznam.cz.
Dary si pak můžete odečíst ze základu daně - více informací zde.

Kontakt

Prak-prevence, poradenství, z.s.

Adresa:
Brodského 1673/13
149 00 Praha 4
Tel:
(+420) 775 204 207
(+420) 775 204 206
Web:
www.prak-prevence.cz
Email:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.