Jak se stát lehce obětí podvodníka a co pak následuje

Znáte ho?Máte dům dobře zajištěný, otvíráte čipem? Myslíte si, že jste v bezpečí? Omyl. Stačí, když někdo stěhuje nábytek a dole si dveře zajistí, aby držely otevřené.
Lumpovi nevadí, ani když dole stojí ženy a povídají si. Vstoupí v tmavých brýlích, suveréně.

To takhle v pátek před 11. hodinou, kdy byla doma mladá dívka a její sousedka důchodkyně, zazvonil na zvonek bytu pěkně oblečený mladík a velmi vemlouvavě začal vyprávět, jak si ve třetím patře, kde byl se svou roční dcerou, omylem zabouchl dveře. Teď je tam dcerka sama, manželka je pryč a nemůže přijet a on potřebuje 550 Kč na zámečníka. Pěkný, sympatický, oblečený ve značkovém tričku, kraťasech, teniskách. Tak se na něj obě ženy složily a dostal 550 Kč.
A že peníze za hodinu a půl vrátí. Tak to ani náhodou.
Kam se poděly všechny rady, co kdy slyšely, jak nikomu neotvírat, nevěřit, nedávat peníze, ......?

Dům má kamerový systém a nebylo složité si mladíka najít. Chodí domem, možná zvoní na další partaje. Je ho vidět moc pěkně, celá tvář ze předu i z profilu. Je to krásný filmový úlovek, uděláme přítrž podvodníkovi, aby dál neokrádal.
Na lince 158 dali doporučení, jak vše nahlásit na příslušné odd. policie, nadiktovali linku, řekli adresu. Doporučili neposílat video záznam do TV, prý kdyby měl lump právníka, měli bychom z toho popotahování spíš my. Divné, jakými cestami se ubírá spravedlnost, když má zloděj větší naději uniknout než okradený získat zpět majetek, o který ho sprostě připravil.

Obě ženy dorazily na příslušné odd. policie. Tam se jich praporčík J.K. mající službu zeptal, co jako očekávají, že policie udělá? Obě svorně řekly, že jim o peníze nejde, neboť si uvědomily svoji chybu, ale že chtějí zabránit dalšímu páchání této trestné činnosti. Předaly sestřihy videa a hodinu čekaly na zápis. Nutno dodat, že k pocitu, že jsou za pořádné hlupačky, přibyl i pocit naprosté marnosti. Vše vyznělo v tomto duchu. Kolik lidí takto naletí a vůbec neohlásí podvodné jednání? Raději oželí peníze, než by trávili čas na policejní služebně a ve výsledku dostali jen nepatrnou naději, že viníka podle dokonalé fotografie policie zadrží.
Zbývá čekat 30 dnů a pak snad přijde vyjádření, jak se případ vyvíjí.

Myslím na všechny důchodce, nemohoucí, nezkušené děti. Je jich hodně, to vidíme i v TV při vysílání různých pořadů k tomuto tématu. Vím taky (už proto, že pracuji s lidmi ve vězeních), jak po jisté době pachatelé mění své chování k horšímu, k vyšší agresivitě a z přestupku se pak snadno stane násilný trestný čin.

Věřím, že policie tento případ vyřeší i díky kamerovému záznamu co nejdříve a mladíkovi se tak dostane poučení, že krást a podvádět se nesmí. Je mi ho líto, protože je mladý a nevypadá na zkušeného recidivistu. Možná ani netuší, co ho čeká, pokud skončí ve vězení a co hůř, jak bude žít po návratu z něj.

Podpořte naši činnost finančním darem na náš účet: 2000687657/2010 Děkujeme...

Kontakt

Prak-prevence, poradenství, z.s.

Adresa:
Brodského 1673/13
149 00 Praha 4
Tel:
(+420) 775 204 207
(+420) 775 204 206
Web:
www.prak-prevence.cz
Email:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.